Komunalni nered u Mostaru – Do kada će krupni otpad biti krupan problem!?

Kada živite u gradu u kojem se održavanje javne higijene i zelenih površina godinama obavlja bez valjanih ugovora, onda se sve posljedice nedostatka odgovornosti vrlo brzo pokažu na terenu. Dobijete komunalni nered, u kojem građani metu ceste, zelene površine nisu zelene, a fotelje, kreveti i građevinski otpad na javnim površinama postaju vam normalna pojava. A sve lijepo piše u zakonima i odlukama, pa tako i da se krupni otpad odvozi prema posebnom planu. O vremenu, načinu prikupljana i odvoza, građani se obavještavaju putem lokalnih sredstava javnog informiranja. Građani su dužni pridržavati se napisanog.


Odgovori Grada Mostara na upite o komunalnom neredu – Da nije žalosno, bilo bi smiješno!

Grad Mostar napokon je odgovorio na upite Mreže Naše društvo vezano za funkcioniranje komunalnih djelatnosti u Gradu. Ono što smo dobili, najbolje govori o ozbiljnosti i stručnosti nadležnih službi. Mogu li odluke biti iznad zakona, što (ne) piše u troškovniku za 2016. godinu, kao i što gradonačelnik misli o kapacitetima komunalnih poduzeća, pogledajte u prilogu


Glas naroda – Plaćate li redovno račune komunalnih poduzeća?

Zašto Mostarci nemaju dezinficirane, čiste, uredne posude za otpad, zašto nemaju mogućnost za selektivno odlaganje otpada, zašto ne postoji nikakav plan prikupljanja krutog otpada, samo su neka od pitanja bez odgovora. Naravno, građani bi trebali redovito plaćati račune koje im dostavljaju komunalna poduzeća, te smo odlučili provjeriti,  koliko su građani odgovorni po tom pitanju.


Zbog šutnje administracije Gradske uprave Grada Mostara i javnih komunalnih poduzeća, zatražena reakcija nadležnih županijskih i federalnih institucija

Građani imaju pravo znati kako izgleda katastar zelenih površina, program zajedničke komunalne potrošnje, mjesečni operativni planovi, koliko komunalna poduzeća imaju zaposlenih i sl. U normalnim lokalnim zajednicama ovakve i slične informacije se mogu naći i na službenim web stranicama.


Komunalni nered u Mostaru – 18 pitanja na koja nadležni ne žele odgovoriti!

Građani imaju pravo znati tko i na koji način troši proračunska sredstva namijenjena za održavanje javne higijene i zelenih površina. Također, građani imaju pravo znati, zašto se iznosi za ove dvije stavke značajno povećavaju iz godine u godinu, dok istovremeno Grad Mostar postaje sinonim za prljav i neuređen grad.


Grad Mostar-komunalne službe-građani: Komunalni nered u naseljima Zalik, Rudnik, Bakijina luka…

U okviru projekta Pravo na grad Mreža Naše društvo održala je dvije tematske fokus grupe. Priliku iznijeti probleme vezano za izgled i čistoću javnih i zelenih površina u svojim naseljima dobili su stanari naselja Zalik, odnosno, naselja Rudnik i Bakijina luka.Što građani najviše zamjeraju komunalnim službama i nadležnim gradskim odjelima, kako ocjenjuju građanski aktivizam i komunikaciju na relaciji Grad - komunalna poduzeća - građani, kao i koliko uopće poznaju princip rada i financiranja tih poduzeća, pogledajte u prilogu.


Čistoća grada i izgled zelenih površina u Mostaru – Tko je više odgovoran, građani ili nadležne službe?

Ono oko čega se većina Mostaraca slaže je činjenica da je Mostar nekada bio jedan od najčistijih i najuređenijih gradova. Slažu se Mostarci i oko toga da je danas sušta suprotnost, prljav i zapušten grad. No, koliko su Mostarci složni kada im se postavi pitanje tko je odgovoran za takvo stanje, odnosno jesu li po ovom pitanju skloniji kritici ili samokritici, pogledajte u anketi...


Glas naroda – Što mislite o uvođenju komunalnih redara?

Skupština HNŽ-a je još u travnju 2016. godine donijela novi Zakon o komunalnim djelatnostima. Jedna od većih novina, u odnosu na stari zakon iz 2004. godine, je uvođenje komunalnih redara. Zanimalo nas što o tome misle građani, mogu li komunalni redari uvesti red u komunalni nered u Gradu Mostaru, a što smo saznali, pogledajte u anketi.


Udruženje građana “Sinovi Mahale” – Građanskim aktivizmom protiv nerada nadležnih službi!

Udruženje građana Sinovi Mahale osnovano je prije 11 godina i predstavlja odličan primjer kako građanski aktivizam može unaprijediti kvalitetu življenja u lokalnoj zajednici. Što je sve urađeno u proteklih 11 godina, kakvu suradnju imaju s gradskim službama i komunalnim poduzećima, kao i što su poručili gradonačelniku Grada Mostara, pogledajte u prilogu …